WELCOME TO 1989 ERA!

1989 collage by me.

Taylor Swift je službeno 10. kolovoza objavila da će njezin sljedeći rerecroding albuma “1989” iz 2014. godine izaći 28. listopada. Tu vijest je podijelila na svom koncertu u Los Angelesu koji je bio zadnji u prvom dijelu turneje. „Da budem iskrena, ovo je moj najdraži rerecording kojeg sam ikad napravila“ objavila je na Instagramu u opisu novog album artworka. Ovaj album je za Swift predstavljao prekretnicu u glazbenom izričaju, vizualnom identitetu, izboru suradnika. Iako se natruhe ovakvog pop promišljanja i produkcije mogu uvelike čuti na prethodnom albumu “Red” u pjesmama poput“I Knew You Were Trouble, “Girl At Home”, Swift je na “1989” končano dala do znanja da želi biti jedna od najvećih, ali povrh svega, da zna kako to postati. Povodom objave “1989 (Taylor's Version)”, u nastavku se nalazi pet događaja koje su se dogodili za vrijeme 1989 ere među kojima su neki manje poznati, a poneki koji su obilježili glazbenu industriju.

Taylor Swift on Scolastic Web Chat

Ima nečeg ironičnog u tome da se novinari sa Swift vrlo rijetko opuste u razgovor o songwritingu, a smještaju ju je na liste najboljih svih vremena. Stoga nije čudo da se može puno više o njezinom načinu, pristupu i inspiraciji za pisanje može saznati iz ovog videa u kojima priča s mladim učenicima nego iz bilo kojeg intervjua u zadnjih otprilike 15 godina. Ispričala je kako je shvatila da je zanima pisanje pjesama - počela je pisati dnevnik s 13 godina pomoću čega je otkrila da je zanima poezija i tako je počela pisati svoje stihove. Podijelila je priču iza pjesme s albuma „All You Had to Do Was Stay“ koju je sanjala. U snu nije mogla ništa reći osim riječi „stay“ na točno onakav način kako se čuje u finalnoj verziji. Osim toga, učenici su je pitali promišljenija i pristojnija pitanja od većine novinara. 

Out Of The Woods live at Grammy musem

Swift se rijetko može vidjeti u malim produkcijama što je samo ona i instrument. Puno više cilja na show, ali kad se odluči na potpuni zaokret, svaki veliki nastup se smješta na drugo mjesto. Za mini koncert u Grammy muzeju je odlučila otpjevati nekoliko pjesama s tada najzadnjeg albuma i to napraviti potpuno sama izmjenjujući akustičnu i električnu gitaru te klavir. U ovakvim okruženjima se najkristalnije vidi koliko ona poznaje svoje materiju i služi kao najčvršći dokaz još uvijek onim tvrdoglavima koji tvrde da ona nije autorica svojih pjesama. „Out of the Woods“ je definitivno jedan od najvažnijih trenutaka “1989” samim time što je označio početak suradnje s dugogodišnjim producentom Jackom Antonoffom koji se od tada upisao u credits na sljedećih pet albuma i tri rerecordinga. U ovom aranžmanu, njezin glas i sposobnost pričanja priče uz klavirsku pratnju dolaze do izražaja bez obzira na to što izmjenjuje „samo“ nekoliko jednostavnih akorada. Odlučila je još više istaknuti svoj forte i pustiti storytellingu i njezinoj ekspresivnosti da nadomjeste bogati zvuk sa studijske verzije.

I Wish You Would Voice Memo

Nešto što se treba znati o Swift je da voli dijeliti proces i pričati o procesu stvaranja glazbe. Uvijek je vrlo intezivno uključena od početka do kraja u stvaranje albuma što joj to omogućava. Na prethodno spomenutom mini koncertu u Grammy muzeju je prije svake pjesme uvela publiku s nekoliko rečenica o nastanku i inspiraciji. Na deluxe verziji je za kraj ostavila tri voice memoa (više nisu dostupna na iTunesu) u kojima se mogu čuti početne verzije pjesama. Za “I Wish You Would” je rekla da je to prva pjesma koju je u potpunosti napravila na laptopu i razlikuje se od ostalih voice memoa (“IKnow Places” i “Blank Space”) zato što se ne prati na instrumentu već na instrumentalu čiji je autor Jack Antonoff. Nikad prije niti poslije nije ovako nešto ponovila, osim što je za album „reputation“ snimila ”The Making of a Song”

uklaNJANJE glazbe

Odluka da će ponovno snimiti svoje „ukradene“ albume nije njezin prvi ozbiljni poslovni potez - to je bilo uklanjanje cijele diskografije s Spotifya u 2014. i s Apple Musica 2015. godine. Iz njezinih starijih intervjua se može iščitati da je oduvijek poslovno promišljala i da osim što ima kreativnu stranu, itekako razumije glazbeni biznis. Swift odlučila povući svoju glazbu sa Spotifya zato što je smatrala da nedovoljno plaćaju glazbenike. Godinu nakon je napisala otvoreno pismo Appleovom izvršnom direktoru Timu Cooku  „To Apple, Love Taylor“ kojeg je postavila na svoj Tumblr profil. Razlog je bio što je Apple Music nudio tri probna mjeseca za vrijeme kojih ne bi plaćali umjetnicima koji su sudjelovali u radu na albumima i singlovima. To ne uključuje samo npr. Swift nego i producente, ostale songwritere, inžinjere i ostale. „Ne pitamo vas za besplatne iPhonove. Molim vas da nas ne pitate da vam pružimo glazbu bez kompenzacije“ stoji u pismu. Nakon njezinog pisma, viši potpredsjednik Applea za usluge Eddy Cue je objavio da će ipak kreatorima plaćati za sva tri probna mjeseca. 

Screenshoot cijelog pisma.

Rolling Stone cover story photoshoot

Fotograf i snimatelj Theo Wenner je autor ovog videa i fotografija za cover priču Rolling Stonea 2014. godine. Nekako, objašnjava cijeli album. This love came back to her.

Previous
Previous

UNDERLINED. CRTICE.

Next
Next

IZ LONDONA S LJUBAVLJU