PET ALBUMA ZA LJETNI ROADTRIP
Fleetwood Mac, „Rumors“ (1977)
Trajanje: 40 minuta
„Rumors“ je album kojeg je članica benda Christine McVie opisala kao „Dra-ma“ i nije bila daleko od istine. Na cijelom albumu se u glazbi i tekstovima čuje i osjeti napetost zbog kompliciranih odnosa članova benda u to vrijeme. Bend je ušao u studio s ciljem stvaranja pop albuma što se na kraju ispostavilo uspješnim s obzirom na to da je u prvom mjesecu prodan u više od 10 milijuna primjeraka. „Rumors“ otvara „Second Hand News“ koja slušatelju služi kao odličan uvod u sve što će se događati u sljedećih 40 minuta, a događat će se svašta. Jedna od specijalnosti Fleetwood Maca je precizno stvaranje klimaksa, a „Go Your Own Way“ i “The Chain” tome svjedoče. Redoslijed pjesama je besprijekoran i, osim očite kvalitete materijala, to ga čini albumom koji se može slušati od početka do kraja bez da iti jedna pjesma razbije harmoniju. Zadnja pjesma s albuma “Dreams” je u prvom lockdownu doživjela renesansu te je postala hit na TikToku kada se korisnik 420doggface208 snimio na skateboardu dok pije sok od brusnica i ispjevava stihove.
Wet Leg “Wet Leg” (2022)
Trajanje: 37 minuta
Ako osobu ovaj album ne natjera na blesavi ples i cerek, onda ne znam što će. Wet Leg su engleski bend kojeg čine Rhian Teasdale i Hester Chambersse, a kao Wet Leg su se na glazbenoj sceni pojavile 2019. godine iako su godinama prije djelovale na lokalnoj razini na Isle of Wight. Pažnju šire publike privukle su svojim prvim hitom “Chaise Lounge”, a Harry Styles je obradio “Wet Dream” U BBC 1 Live Longue. Prate ga na njegovoj turneji “Love On Tour” od svibnja, a s njim će ju i zatvoriti u srpnju u Italiji. Jedna od karakteristika benda su kratke pjesme koje nerijetko izmjenjuju tiše i glasnije dijelove što uvelike podsjeća na bostonski bend Pixies (u kolovozu prošle godine su imali koncert na zagrebačkom Velesajmu). Uz to, stihovi su prepuni humora zapakiranog u dvostruko značenje koji se ne shvaća ozbiljno niti mu je to namjera. Pjesme imaju zarazni i lakopamtljivi refren i nemoguće je ne pjevušiti ih satima nakon slušanja.
Hindi Zahra, „Handmade“ (2010)
Trajanje: 53 minute
Glazbenica marokanskih korijena s adresom u Parizu, Hindi Zahra se krije iza albuma „Handmade“. U svojoj glazbi kombinira utjecaje iz jazza, bluesa, world musica, a uspoređuju je s Patti Smith i Billie Holiday. Zahra izrazito drži do svojih korijena i nasljeđa pa je pjesmu „Imik Si Mik“ je otpjevala na berberskom jeziku šlih koji se priča u sjeverozapadnom Maroku. Najveća uspješnica s albuma je „Beautiful Tango“ unplugged verzija.
Taylor Swift, „1989“ (2014)
Trajanje: 49 minuta
Glazbeni preokret američke glazbenice Taylor Swift s countryja u pop je u 2014. godini iznenadio i kritičare i publiku. „U glavi su mi se počele javljati melodije koje su zvučale kao synth-pop iz 80-ih i nisam se nikako mogla oduprijeti“ opisala je Swift kako je došlo do promijene zvuka. Iako je „1989“ obilježio udaljavanje od klasičnog country zvuka, Swift je i dalje zadržala aspekt storytellinga u pjesmama po čemu je najpoznatija. Napomenula kako je preseljenje iz Nashvillea u New York utjecalo na nju što je opisano u prvoj pjesmi albuma „Welcome to New York“. Ovaj album je do tada u njezinoj karijeri bio najveći komercijalni uspjeh, a prvi singl “Shake It Off” se mogao čuti barem četiri puta u satu na kanalu MTV-ja. Pjesme “Blank Space” i “Style” se bez srama mogu natjecati za prvo mjesto najboljih pjesama prošlog desetljeća, a gotovo deset godina od izlaska, “1989” zvuči još sjajnije.
The Beatles, „Rubber Soul“ (1965)
Trajanje: 39 minuta
Početak snimanja albuma „Rubber Soul“ označava pravi ulazak glazbenika u studio. The Beatlesi više nisu bili samo lutke iza mikrofona i svojih instrumentima već su se počeli „miješati“ u posao producenta, studijskog inženjera i ostalog studijskog osoblja. „Na ovom albumu smo glazbeno sazreli, ali smo puno naučili u načinu rada studija, postali smo precizniji“ kazao je John Lennon povodom izlaska albuma 1965. godine. U pjesmi „In My Life“ se prvi put pojavljuje retrospektivno pisanje tekstova i predstavlja odskočnu dasku za love letters rodnom gradu Liverpoolu u pjesmama „Penny Lane“ i „Strawberry Fields Forever“. Besprijekorni osjećaj The Beatlesa za melodiju i harmoniju je posebno istaknut na ovom albumu, a pero je postalo još oštrije. Nevjerojatno je za pojmiti da je istih četvero ljudi u istoj godini snimilo album “Help” i za nekoliko mjeseci “Rubber Soul” za što nekim glazbenicima treba godina i godina da bi ovoliko glazbeno sazreli.