UNDERLINED.’S EDIT. VOL. 6

Jedva sam čekala napisati novi underlined.’s Edit jer sam u zadnjih nekoliko tjedana pronašla puno predivne glazbe koja izlazi iz okvira Zapada. Čitala sam o različitim instrumentima Bliskog istoka i povijesti koja je oblikovala i utjecala na tu glazbu. Baš to je jedna od stvari koja me fascinira kod glazbe - saznanje da postoji toliko glazbe koju nikad neću poslušati i instrumenata kojima neću znati naziv. Za sad sam se prepustila glazbi Bliskog istoka koja mi je neopisivo prekrasno legla, a tko zna što je sljedeće.

VOX VIDEO

Često na faksu pričamo o TikToku i osjećam se kao izvanzemaljac jer ga odbijam instalirati. Tako sam odlučila ne zato što mislim da je TikTok glup, a ja pametna nego zato što već dovoljno vremena provodim na mobitelu pa bi pridruživanje još jednog društvenoj mreži bio moj kraj. Bez obzira na to, uvijek me zanimalo kako određene pjesme dožive boom tako što se izrađuje deseci tisuće videa koristeći isječak pjesme. Općenito me fascinira funkcioniranje TikToka i kako utječe na streamanje glazbe. Nikad nisam čitala o tome jer nisam znala otkud krenuti, a imala sam tisuću upitnika iznad glave dok nisam pronašla ovaj Voxov video. Vox je poznat po odličnim explainer videima, pa su u ovome pratili što se točno događa kada pjesma postane viralna, kako glazbena industrija odgovora na “TikTok glazbenike”. Zadivilo me koliku količinu podataka su novinari obradili kako bi napravili ovaj video i koliko sati posla je uloženo. Serijal Vox Earworm je zaista vrijedan pažnje zbog visoke razine kvalitete koja uključuje zanimljiv i aktualan izbor tema i odličnu narativnu strukturu.

INSTRUMENT QANUN

Kao što sam napisala, čitala sam o tradicionalnim instrumentima Bliskog istoka. Instrument qanun me najviše zainteresirao jer mi izgledom nije bio niti malo poznat. Na primjer, tijelo instrumenta oud me podsjetilo na popularni grčki instrument bouzouki ali qanun mi je bio potpuna nepoznanica. Zvukom me podsjećao na čembalo ali sam znala da nije. Onda sam krenula istraživati što me dovelo do ovog videa sa sirijskom sviračicom qanuna Mayom Youssef. Uz ostalo, objasnila je kako se štima 78 žica koje su podijeljene u 26 sekcija po 3 žice. Zapravo, to znači da je potrebno povuči trzalicu preko tri žice da bi se dobio jedan puni ton. Qanun se svira sa posebnim metalnim trzalicama koje su pričvršćene prstenom za kažiprst - ne drži se između jagodica kao gitarska. Meni ima predivan zvuk i uživam gledati glazbenike i glazbenice dok tek naizgled nonšalantno prelaze po žicama.

NPR PODCAST

Za skladatelja Maxa Richtera sam saznala preko podcasta Apple Music Classical „The Story Of Classical“ u epizodi 21st century. Vozila sam se u tramvaju i kada mi je u slušalicama počela svirati „On The Nature of Daylight“ imala sam osjećaj da mi je nestalo tlo pod nogama. Što sam više kopala po njegovom profilu na Apple Music Classical, pronalazila sam sve više glazbe koja mi se sviđa. Skladba “Sarajevo” s albuma “Memoryhouse” me potpuno paralizirala. Zbog toga me više zanimalo njegovo glazbeno promišljanje, pa sam potražila intervjue i naišla na odličan od NPR-a. Uvijek se pitam što skladatelji klasične glazbe slušaju, a da nije klasika, i Richter se u glazbenom kontekstu pokazao kao izuzetno prizemna osoba oslobođena snobovskih okova. Još jedan razlog zbog kojeg dijelim ovaj intervju je zato što Richter, uz odlično usmjeravanje novinara Toma Huizenga, prepričava događaje koji su bili ključni u njegovom glazbenom formiranju. Uživam slušati kad ljudi prepričavaju prve glazbene uspomene, koji glazbenici su utjecali na njih, koja pjesma ih je potaknula na novo/drugačije poimanje glazbe kao umjetnosti i slično. Uz to, osobe koje još uvijek dobro ne plivaju u moru klasične glazbe, mogu saznati za mnoštvo novih skladatelja i dijela. Također, za one koji preferiraju čitati, postoji i transkript razgovora.

SERIJAL “THE STORY OF CLASSICAL”

Apropos, Maxa Richera, nisam mogla izostaviti serijal o klasičnoj glazbi nove aplikacije Apple Music Classical specijaliziranu za taj žanr. Nisam ga odmah prvi dan vidjela na naslovnoj stranici nego u dosadnoj pauzi između predavanja i seminara. Istog trenutka sam upalila epizodu o glazbi 21. stoljeća. Poslušala sam par minuta jer je počelo seminar pa sam jedva dočekala kraj da mogu uživati u ostatku. Serijal je podijeljen u devet glazbenih razdoblja i svaka epizoda traje nekih uru vremena. Glazbeni urednik Guy Jones vodi slušatelja skroz razdoblje smještajući djelo i glazbenika u društveno-povijesni okvir što pomaže shvatiti važnost djela. U nastavku se nalaze sve skladbe koje su spomenute, ali za vrijeme epizode se puštaju kratki isječci kako bi se izbjegla apstraktnost. Ono što mi se posebno svidjelo je što je na početku svake epizode naglašeno da je zagrebana tek površina i da se nikako ne radi o deep dive pristupu. Kako sam još uvijek nova u svijetu klasične glazbe, serijal mi je olakšao snalaženje po glazbenim erama i pomogao da od šume vidim stablo. Ako već plaćate pretplatu na iTunes, bez dodatnog plaćanja možete slušati ovaj serijal na aplikaciji Apple Music Classical o kojom sam prije pisala.

JIM I lovefool!

Napokon sam poslušala prijateljice i počela gledati The Office. Neću lagati pa napisati da sam odmah ubrala humor, ali kad sam jednom ušla u đir, to je bilo to. Zahvaljujući Jimu, ovu pjesmu sam kao budala pjevala danima i nisam ju mogla izbaciti iz glave - to je ono kad potpuno nesvjesno kreneš pjevati refren neke pjesme i to ide u nedogled i tako uspješno izbacuješ iz takta osobu u neposrednoj blizini.

Pjesma koja mi je na repeatu neko vrijeme…

Dudu Tassa je glavni razlog zbog kojeg sam jedva čekala napisati novi underlined.’s Edit. Odavno me netko ovako nije skroz izuo iz cipela. Dok ovo pišem, slušam njegov live album iz 2020. godine, a prije toga sam dva puta poslušala album Basof Mitraglim Le'Hakol iz 2009. godine. Ali, da krenem od početka. Tassa je izraelski glazbenik koji ima zanimljivu glazbenu pozadinu. Njegov djed Daoud Al-Kuwaity i ujak Saleh Al-Kuwaity su bili Židovi koji su zbog političkih razloga emigrirali iz Iraka u Izrael. Braća su od ogorčenosti napustila glazbu te su čak svojoj djeci zabranili učenje o glazbi i sviranje instrumenta. Nešto kasnije, vlast za vrijeme Saddama Husseina je za misiju imala potpuno izbrisati njihov rad u toj zemlji. Njihova imena su izbrisana iz svih arhiva i zabranjeno je emitiranje njihove glazbe. Nakon desetljeća, na glazbi se nakupio debeli sloj prašine zaborava. Godine 2011. je Daoudov unuk, Dudu Tassa oformio bend Dudu Tassa & The Kuwaitis. Time su ponovno udahnuli život njihovim pjesmama iz prve polovice 20. stoljeća izvodeći ih u modernijim aranžmanima. Pjesma “Wein Ya Galeb” koju sam podijelila je prva pjesma na arapskom koja je emitirana na vodećim izraelskim radio stanicama. Osim što me zaintrigirala cijela priča iza albuma i pokretanja benda, pjesma mi je na prvo slušanje sjela. Tassa ima predivan glas i posjeduje rijedak dar da može obojati svaku ispjevanu riječ i na temelju toga se osjeti tekst. Ima popriličnu diskografiju, uskoro izlazi novi album u suradnji s drugim glazbenicima, pa je preda mnom još nekoliko mjeseci istraživanja Tassinog opusa. Možda padne i neki koncert!

Previous
Previous

UNDERLINED.’S EDIT. VOL. 7

Next
Next

UNDERLINED.’S EDIT. VOL. 5