UNDERLINED.’S EDIT VOL. 3

JOHN COLTRANE VOX VIDEO

YouTube kanal Voxa radi odlične takozvane explainer videe i ovaj mi je pomogao dešifrirati Coltraneov slavni kvintni krug ili circle of fifths. Fotografiju kvintnog kruga sam prvi put vidjela na Twitteru prije nekoliko mjeseci, izgledala mi je kao kvantna fizika da bi mi prije par dana algoritam izbacio ovaj video na YouTubeu i pružio odgovore na brojna pitanja. Vox je ovu izuzetno složenu progresiju akorda uspio objasniti tako da je osobi s vrlo malo znanja iz glazbene teorije jasno (ja!), ali su i dalje ispoštovali kompleksnost - ovaj spoj zahtjeva izuzetno puno promišljanja i pripreme. Uz sve to, sam video je kvalitetno napravljen: od naracije do animacija.

RICK BEATO PODCAST (TED GIOIA)

Teme budućnosti glazbe i glazbene industrije sve češće isplivaju na površinu zbog sve veće zabrinutosti oko streaming platforma i načinom korištenja na društvenim mrežama. Producent i glazbeni YouTuber Rick Beato i glazbeni kritičar i povjesničar glazbe Ted Gioia su se dotakli brojnih problema i otvorili puno tema za buduće rasprave. Zanimljivo je čuti njihova mišljenja o načinu kako se glazba upotrebljava na TikToku i da većina zna samo 16 sekundi neke pjesme, a ostatak ih niti ne zanima. Između ostalog, dotakli su se glazbenog novinarstva, važnosti i utjecaja Silicon Valley, razvoja glazbe kroz povijest i klasične glazbe.

Knjiga “Mi koji smo prezivjeli”

Radnja knjige prati poljsku židovsku obitelj koja uspijeva preživjeti Drugi svjetski rat snalazeći se na teško zamislive načine. Upravo zbog toga knjigu nisam ispuštala, a u drugu ruku je dosta emocionalno teško štivo. Često bi radila pauze i u nevjerici buljila u jednu točku s namjerom da barem pokušam probaviti što sam pročitala - nisam se mogla prestati diviti mentalnoj i fizičkoj izdržljivosti i snalažljivosti likova. Kroz cijelu fabulu je isprepletena glazba, spominju se različiti skladatelji i najčešći je Franz Liszt, a najvažniji razlog je sin Addy koji je zapravo autoričin djed. Zadnja slika knjige je posebno dirljiva i stvara knedlu u grlu - obitelj na okupu u Riju sjedi za stolom i pjeva “Shine” Louisa Armstronga - 'Cause I'm glad I'm livin', I take these troubles all with a smile.

“Hip Hop evolution” serija

O hip-hopu ne znam puno i već duže vrijeme mi je na listi žanrova o kojima želim više naučiti. Nikad nisam znala odakle da krenem jer je hip-hop složen zbog sociokulturološkog okvira iz kojeg je iznikao. Na naslovnoj stranici Netflixa mi je iskočila serija “Hip-Hop Evolution” i poslužila kao solidan uvod u ovaj žanr. Najviše mi se svidjela treća epizoda “The Super Producers” jer je sadržajno bogatija i zaokruženija od prve dvije. Sve epizode su strukturirane kao intervjui s ljudima koji su sudjelovali u oblikovanju hip-hopa. Iako ne znam puno, očito je da je dosta toga ostalo neispričano, ali se to niti ne može očekivati od samo četiri epizode koje u prosjeku traju oko 40 minuta. Za nekog tko je već upućen u cijelu priču je serija vrlo vjerojatno gubitak vremena, ali ako ne znate ništa kao ja onda je dobra za ubiti slobodno popodne ili večer.

MALO STREBERSKOG HUMORA

Jednostavno se nema što dodati osim da sam na sreću ovo vidjela dok sam bila kući, a ne na javnom mjestu među drugim ljudima.

Pjesma koja mi je na repeatu neko vrijeme…

Neću lagati niti sebe, pa niti vas - na dnevnoj bazi slušam samo dva izvođača, a to su Taylor Swift i Radiohead i njihove side projects (mrštite se u nevjerici zbog nadasve nespojive kombinacije?!). Bilo bi predivno kada bi svaki put mogla navesti pjesmu nekog novog glazbenika ili glazbenice i tako se hvaliti raznolikošću iTunes medijateke, ali je to miljama daleko od mogućeg zbog opsesivnog načina slušanja glazbe.

Kako god, u ovom UNDERLINED.’s editu je na redu “The Daily Mail” Radioheada. Pjesma je outtake s podcijenjenog albuma “The King of Limbs” s kojim me se od 10, osam puta može uhvatiti da mi svira u slušalicama zadnja dva mjeseca (ostalo je, pogađate, Taylor). Struktura pjesme je jedna od klasičnih Radioheadovskih - laganim uvodom uspješno zavaraju i onda sve odjednom eksplodira. Slično je i s “2 + 2 = 5” (počinje na 26:42) ali je u “Daily Mail” veći kontrast jer počinje samo s vokalom uz klavirsku pratnju dok se u prvoj ipak da naslutiti klimaks. Najdraži dijelovi pjesme su mi puhači koji pridonose još većoj napetosti i gustoći zvuka te groove zadnjih 15ak sekundi!

Previous
Previous

UNDERLINED.’S EDIT. VOL. 4

Next
Next

UNDERLINED.’S EDIT VOL. 2