ZOKI’S LOLITICS OF POP POLITICS / GOGOLJEVSKI SMIJEH
“Ovo je kuća za nas. Za sve nas.” zaključio je friški predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović 18. veljače 2020. godine na vlastitoj inauguraciji. Bila je to vrlo intimna prisega, razlikovala od svih prethodnih, daleko raskošnijih.
Milanović je svoj petogodišnji predsjednički mandat započeo pjesmom. Citirao je stih pjesme “Zemlja” benda Ekatarina Velika. Nije niti sjeo u fotelju na Pantovčak, a već se razlikovao. Nitko niti iz zezancije nije mogao pretpostaviti da će održati govor u kojem će citirati stihove beogradskog benda. Uz to, himnu je pjevala Josipa Lisac na vrlo originalan način. U zraku se osjetio optimizam da dolazi predsjednik koji će biti drugačiji od prethodnika, moderniji, raspoložen za suradnju i razgovor. Međutim, dogodilo se suprotno osim ovog da će biti moderniji. Milanović je postao moderan, ali na neočekivan način, na svoj način. Hrvati su izglasali modernog političara koji ne mari za svoj jezik. Za njega može vrijediti izreka što na umu, to na drumu.
‘Želim govoriti bez dlake na jeziku o stvarima za koje mislim da su jako loše za Hrvatsku’, rekao je Milanović 2019. u televizijskoj emisiji Nedjeljom u dva u prvoj kampanji za Pantovčak. Zaista je tako ispalo, nije niti malo preuveličao. U pet godina su građani mogli čuti svakakve jezične vratolomije. Nekad su zabavljale, a što je vrijeme odmicalo, to su bile sve napornije.
Ipak, izjave su postale dio pop kulture- dogodila se memefikacija politike. Ako se još pobliže definira, u Hrvatskoj se prvi put dogodio val LOLiticsa što sveučilišna profesorica Geniesa Tay definira kao kombinaciju internetskih memova i političkog humora. “Izborni ciklusi su posebno inspirativno razdoblje za duhovite političke komentare...Politike su važne, ali kandidati često naglašavaju vlastitu osobnost i slogane” (Tay, 2015: 5). Tay citira Johna Streeta koji piše da je rijetkost da političari uspiju ostaviti dojam cool osobe.
Milanović je prvi hrvatski političar koji se uspio prikazati kao cool, a da se već dugo nalazi na političkoj sceni. Ovaj izborni ciklus je bio itekako inspirativno razdoblje za internetski humor. Njegove izjave i stav su privukle mlade birače, barem dio. Optimizam ove biračke skupine se za vrijeme kampanje mogao vidjeti na društvenim mrežama. Instagram račun @di_su_kune stalno izbacuje memove napravljene na temelju njegovih rečenica. Na TikTok profilu @politikagenz se nalaze tri videa najboljih izjava novoizabranog predsjednika na zadnjoj debati s Draganom Primorcem. Prvi dio ima gotovo 60 tisuća lajkova i preko 700 tisuća pregleda.
@politikazagenz sta je najbolje ovo je samo prvih 30 minuta, ici ce jos dijelova… koji je vas najdrazi zokijev roast od sinoc? #zoki #zoranmilanovic #milanovic #debata #hrt #CapCut ♬ original sound - politikazagenz
TikTok profil @zokipedija je posebno vrijedan pažnje jer podsjeća na @kamalahq. Potonji je napravila grupa mladih ljudi kako bi mobilizirala američke birače da glasaju za demokratkinju Kamalu Harris na prošlogodišnjim izborima. Kao @kamalahq, Milanović – uvijek ga se naziva Zoki – se prikazuje kao inspiraciju , humorističnog, autentičnog. U videu u kojem svira “Juno” glazbenice Sabrine Carpenter, subliminalna poruka je čak seksepil ako se zna o čemu govori pjesma, kako ju ona izvodi na koncertima i koji segment je iskorišten kao glazbena podloga – Have you ever tried this one? Bez obzira na to što @zokipedija nije izravno povezana s njim, iz videa je očito da je osoba koje se nalazi iza objava bila pozvana oba puta u stožer u Tvornicu kulture. Čak im je dao izjavu nakon pobjede u nedjelju: “Ekipa hvala. Citirao bih Barta Simpsona: ‘¡Ay, caramba!’” nakon koje ide montaža iz stožera s pjesmom ABBE “Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight).”
@zokipedia freaky position: predsjednik RH 🤭
♬ juno - music n’ letters
Milanoviću je ovo uspjelo jer nije dosadan i baš to žele TikTok i Instagram. Nema potrebe raspravljati o tome da takve izjave nisu primjerene za predsjednika države, ali je Milanoviću pošlo za rukom ono što do sada nije viđeno na našoj sceni. Hrvatski političari, posebno oni koji imaju staža onoliko koliko on, su dosadni. Pričaju suhim birokratskim jezikom tako da niti oni ne razumiju što su kazali. S druge strane, Milanović je u narodu postao onaj koji uvijek govori istinu i kaže kako stvari stoje, ne laže, ne maže i razotkriva one koji su “brutti, sporchi e cattivi.” Milanović je postao politički Robin Hood i još je uz to cool - razgovara kao običan čovjek, on je jedan od nas.
Slogani prve kandidature bili su “Predsjednik s karakterom” i “Normalno.” Ispostavilo se da su Hrvati dobili predsjednika s itekakvim karakterom, ali je ispalo sve samo ne normalno. Tijekom pet godina, Milanović je političar koji je zauvijek promijenio poimanje političke komunikacije. Rasprava je li ju spustio na nikad niže razine ili ne ostaje za neki drugi put. Izjave su postale neizostavan dio njegovog brenda kao političara. Profesorica Nikolina Borčić u svojoj knjizi „Vrag je u detalju piše da „način komunikacije Zorana Milanovića predstavlja klasičan primjer političkog brendiranja temeljenog na idiolektu“ (Borčić, 2023: 95). Idiolekt se pokazao kao plodno tlo za memeove – narikača, plameni jazavac, puzajući državni udav, mađarski potrčko, piroman. Upravo u idiolektu se nalazi njegova politička autentičnost. To je izdvaja od svih ostalih i zato je to postao dio njegovog brenda. Autentičnost je najvažniji faktor političkog marketinga.
“Grubost je grubost. Da je netko bijednik i izdajnik, pa je. Ali nećeš mi brate ograničavat težinu mog jezika nekim kodeksima. Šta je to? NDH? Znate da je u NDH bilo zabranjeno pljuvati i psovati. Majkemi. Bilo je zabranjeno pljuvati i išao si u ćuzu ako si pljunuo na ulicu u Zagrebu i ako si opsovao bilo šta” odgovorio je Milanović na jednoj od novinarskih pressica o svom načinu izražavanja. Riječi majkemi, ćuza, brate do prije pet godina nisu odjekivale javnim prostorom, ali su zahvaljujući novo-starom predsjedniku postalo pravilo, a ne izuzetak. Idiolekt ga je približio dijelu mlađih birača koji ga percipiraju kao cool kandidata.
On je kao stvoren za kreiranje memeova. Ne memeova koji će ga izrugivati, nego veličati. Teško je zamisliti da bi npr. Banožićeve izjave mogle imati isti efekt. Milanoviću ne treba TikTok na kojem će vrtjeti košarkašku loptu, sto puta ponoviti “može” i odgovarati na pitanja “ekipe.” Dovoljan mu je pokoji Facebook status, novinarski mikrofoni i inspirativan dan. Zapravo, Milanović se niti ne trudi.
Hrvatska se odabrala smijati još pet godina. Ako se može suditi po prijašnjih pet, čini se dolazi još jedna runda Gogoljevskog smijeha, humora koji prelazi u grotesku.
Literatura korištena za pripremu i pisanje teksta:
- Tay, G. (2015) Binders full of LOLitics: Political humour, internet memes, and play in the 2012 US Presidential Election (and beyond). European Journal of Humour Research 2 (4) 46-73
- Borčić Nikolina (2023) Vrag je u detalju: Diskurs i imidć u politici. Zagreb: TIM Press.